Pro deváťáky

Od školního roku 2023/2024 se mění systém přijímacího řízení na střední školy. Nejdůležitější změny:
Termín podání přihlášek do 1. kola: od 1. do 20. února 2024

Přihlášku vyplňuje a podává zákonný zástupce žáka! ZŠ pouze vydá a potvrdí formulář se známkami (ten se naskenuje jako příloha elektronické přihlášky). Další důležité informace a podrobnosti viz níže – Přihláška ke vzdělávání.

Přejeme Ti hodně štěstí! Věříme, že to zvládneš.

Postup nástupu na střední

1. Vyber střední školu

2. Podej přihlášku

3. Napiš přijímačky

nebo udělej talentovky (pokud jsou potřeba)

4. Zapiš se ke studiu

Jak na výběr střední školy

Ujasni si, co chceš a co umíš

A podle toho si vyber, jestli chceš mít výuční list a jít hned do práce, nebo maturitu (odbornou nebo všeobecnou). Ovšem i když budeš mít výuční list, můžeš získat maturitu nástavbovým studiem, pokud se pro to rozhodneš.

V ČR můžeš vybírat z těchto typů středoškolského vzdělání:

• s výučním listem
    • střední odborné vzdělání s výučním listem (3 roky)
    • nižší střední odborné vzdělání s výučním listem (2–3 roky)
  • s maturitou
    • s maturitou bez vyučení
    • s odborným výcvikem a maturitou
    • všeobecné vzdělání (gymnázium)
  • konzervatoře

Podívej se na dny otevřených dveří (DOD)

Každá střední nabízí několik termínů dnů otevřených dveří – zpravidla jeden až dva před koncem roku a jeden v novém roce. Všechny termíny najdeš na webových stránkách jednotlivých škol.

Na DOD tě školou provedou učitelé nebo žáci a ukážou ti, jak to tam chodí a co vše můžeš dělat. Navíc se můžeš dostat k podpultovým informacím, které se jinde nedozvíš!

Přihláška ke vzdělávání

Žákům 9. ročníku jsou pravidelně předávány aktuální informace (v hodinách SV) o správném podávání přihlášek. V případě potřeby neváhejte kontaktovat (přes Bakaláře) výchovnou poradkyni Mgr. Sylvu Ježovou, která vám s přihláškami pomůže, popř. si s vámi domluví osobní schůzku.

Kolik přihlášek můžu podat?

Nově si lze zvolit až 3 obory:

• důležité bude pořadí – podle priorit, pokud byly podány přihlášky na obory s talentovou zkouškou, tak až 5 oborů
  • do výsledků přijímacího řízení se nemusí započítávat známky z předchozího vzdělávání (viz kritéria jednotlivých oborů SŠ)
  • uchazeči budou přiřazeni na SŠ na základě výsledků přijímacího řízení a priorit nepoužívají se již zápisové lístky

Do kdy a jak podat přihlášku?

• do 20. února

Přihlášku lze nyní podat 3 způsoby:

1. Prostřednictvím digitálního přihlašovacího systému (DIPSY) – pomocí ověřené elektronické identity (Mobilní klíč eGovernmentu nebo Bankovní identita);

Doporučujeme zákonnému zástupci žáka zřídit si e identitu co nejdříve!

2. Bez přihlášení v podobě vytištěného výpisu;

3. Možnost zaslání vytištěné přihlášky na tiskopisu.

Zdravotní způsobilost

Některé obory potřebují přímo na přihlášce potvrdit zdravotní způsobilost. O tom ti dá vědět přímo střední škola, ovšem ne na všechny obory je doklad o zdravotní způsobilosti potřebný.

Zdravotní způsobilost se potvrzuje u praktického lékaře a obvykle stojí kolem 600 Kč. Razítko se dává přímo na přihlášku, případně můžeš požádat o samostatný dokument.

Přijímací zkoušky

Po podání přihlášek ke vzdělávání se už můžeš připravovat na přijímačky, pokud je tvůj obor vyžaduje.

Přijímačky píšeš na jedné střední škole, obvykle té, která je nejblíže k tvému bydlišti, nebo která je tvá primární volba.

Termíny přijímaček

• 1. řádný termín jednotné přijímací zkoušky v pátek 12. 4.
  • 2. řádný termín jednotné přijímací zkoušky v pondělí 15. 4.
  • náhradní termíny jednotné přijímací zkoušky jsou 29. a 30. 4.

Vzorové přijímačkové testy najdeš tady:

prijimacky.cermat.cz

Co po přijímačkách

Teď musíš vyčkat na rozhodnutí o (ne)přijetí. Předběžné výsledky bývají na webech středních škol do dvou týdnů od termínu přijímaček. Písemně ti taky přijde rozhodnutí o přijetí do pár dnů od zveřejnění.

Více o zápisovém lístku tady:

prijimacky.cermat.cz

Dostal/a jsem se na školu, na kterou jsem chtěl/a

Super zpráva! Gratulujeme 🥳

Teď musíš podat zápisový lístek, který jsi dostal/a od Alšovky. Zápisový lístek podáváš POUZE JEDEN A POUZE NA JEDNU ŠKOLU, a to na tu, na kterou chceš jít.

Musíš ho podat do 10 pracovních dnů střední škole nebo poště. Pokud to neuděláš, nebudeš na střední přijat.

Nedostal/a jsem se na školu, na kterou jsem chtěl/a

Hlavně nevěš hlavu, nic není ztraceno, máš velkou šanci dostat se na další školy/obory z Tvého pořadí přihlášek.

S kým se můžeš poradit

Šk. výchovný poradce

Mgr. Sylva Ježová

kabinet č. 87