Na této stránce se pokusíme sepsat důležité informace a provést tě výběrem střední školy.
Přejeme hodně štěstí! Věříme, že to zvládneš.
Výběr střední školy není jen tak. Pro přijímačky si musíš vybrat dva obory studia (oba můžou být klidně na stejné škole, nebo na jiných školách) a nemusíš se omezovat vzdáleností od bydliště.
A podle toho si vyber, jestli chceš mít výuční list a jít hned do práce, nebo maturitu (odbornou nebo všeobecnou). Ovšem i když budeš mít výuční list, můžeš získat maturitu nástavbovým studiem, pokud se pro to rozhodneš.
V ČR můžeš vybírat z těchto typů středoškolského vzdělání:
Každá střední nabízí několik termínů dnů otevřených dveří – zpravidla jeden až dva před koncem roku a jeden v novém roce. Všechny termíny najdeš na webových stránkách jednotlivých škol.
Na DOD tě školou provedou učitelé nebo žáci a ukážou ti, jak to tam chodí a co vše můžeš dělat. Navíc se můžeš dostat k podpultovým informacím, které se jinde nedozvíš!
Už sis vybral/a dva obory? Skvělé! Teď je načase podat přihlášky ke vzdělávání na střední škole.
Na třídních schůzkách dostane tvůj rodič dvě přihlášky (růžové papíry, případně modré pro obory s talentovkami), které musíš vyplnit z obou stran a odevzdat na střední. Více informací (třeba jestli máš známky vyplnit ty, nebo je vyplní škola) ti poví tví učitelé sami. Pokud máš otázky, neboj se zeptat.
Přihlášku musíš fyzicky odevzdat nebo poslat poštou (nikoli přes e-mail) na sekretariátech daných středních škol nejpozději do 1. března. Pozor ale na střední umělecké školy! Obory s talentovou zkouškou mají termín do 30. listopadu!
To znamená, že pokud se hlásíš na dva obory na stejné škole, podáš dvě přihlášky na sekretariát jedné školy. Pokud se hlásíš na dva obory na jiných středních, podáš každou přihlášku na tu konkrétní školu, ke které přihláška náleží.
Pro jistotu si ale hlídej informace ze škol (včetně data podání přihlášky), na které se chceš hlásit. Štěstí přeje připraveným.
Některé obory potřebují přímo na přihlášce potvrdit zdravotní způsobilost. O tom ti dá vědět přímo střední škola, ovšem ne na všechny obory je doklad o zdravotní způsobilosti potřebný.
Zdravotní způsobilost se potvrzuje u praktického lékaře a obvykle stojí kolem 600 Kč. Razítko se dává přímo na přihlášku, případně můžeš požádat o samostatný dokument.
Po podání přihlášek ke vzdělávání se už můžeš připravovat na přijímačky, pokud je tvůj obor vyžaduje.
Přijímačky píšeš na jedné střední škole, obvykle té, která je nejblíže k tvému bydlišti, nebo která je tvá primární volba.
Teď musíš vyčkat na rozhodnutí o (ne)přijetí. Předběžné výsledky bývají na webech středních škol do dvou týdnů od termínu přijímaček. Písemně ti taky přijde rozhodnutí o přijetí do pár dnů od zveřejnění.
Super zpráva! Gratulujeme 🥳
Teď musíš podat zápisový lístek, který jsi dostal/a od Alšovky. Zápisový lístek podáváš POUZE JEDEN A POUZE NA JEDNU ŠKOLU, a to na tu, na kterou chceš jít.
Musíš ho podat do 10 pracovních dnů střední škole nebo poště. Pokud to neuděláš, nebudeš na střední přijat.
Hlavně nevěš hlavu, není vše ztraceno. Hodně lidí má tvou vysněnou střední třeba jako druhou volbu, takže se můžeš ještě dostat nad čáru a být přijat/a.
Nebo můžeš podat odvolání (i na obě školy), pokud je potřeba.