Termín podání přihlášek do 1. kola: od 1. do 20. února 2025
Přihlášku vyplňuje a podává zákonný zástupce žáka! ZŠ pouze vydá a potvrdí formulář se známkami (ten se naskenuje jako příloha elektronické přihlášky). Další důležité informace a podrobnosti viz níže – Přihláška ke vzdělávání.
Přejeme Ti hodně štěstí! Věříme, že to zvládneš
A podle toho si vyber, jestli chceš mít výuční list a jít hned do práce, nebo maturitu (odbornou nebo všeobecnou). Ovšem i když budeš mít výuční list, můžeš získat maturitu nástavbovým studiem, pokud se pro to rozhodneš.
V ČR můžeš vybírat z těchto typů středoškolského vzdělání:
Každá střední nabízí několik termínů dnů otevřených dveří – zpravidla jeden až dva před koncem roku a jeden v novém roce. Všechny termíny najdeš na webových stránkách jednotlivých škol.
Na DOD tě školou provedou učitelé nebo žáci a ukážou ti, jak to tam chodí a co vše můžeš dělat. Navíc se můžeš dostat k podpultovým informacím, které se jinde nedozvíš!
Žákům 9. ročníku jsou pravidelně předávány aktuální informace (v hodinách SV) o správném podávání přihlášek. V případě potřeby neváhejte kontaktovat (přes Bakaláře) výchovnou poradkyni Mgr. Sylvu Ježovou, která vám s přihláškami pomůže, popř. si s vámi domluví osobní schůzku.
Nově si lze zvolit až 3 obory:
Přihlášku lze nyní podat 3 způsoby:
1. Prostřednictvím digitálního přihlašovacího systému (DIPSY) – pomocí ověřené elektronické identity (Mobilní klíč eGovernmentu nebo Bankovní identita);
Doporučujeme zákonnému zástupci žáka zřídit si e identitu co nejdříve!
2. Bez přihlášení v podobě vytištěného výpisu;
3. Možnost zaslání vytištěné přihlášky na tiskopisu.
Některé obory potřebují přímo na přihlášce potvrdit zdravotní způsobilost. O tom ti dá vědět přímo střední škola, ovšem ne na všechny obory je doklad o zdravotní způsobilosti potřebný.
Zdravotní způsobilost se potvrzuje u praktického lékaře a obvykle stojí kolem 600 Kč. Razítko se dává přímo na přihlášku, případně můžeš požádat o samostatný dokument.
Po podání přihlášek ke vzdělávání se už můžeš připravovat na přijímačky, pokud je tvůj obor vyžaduje.
Přijímačky píšeš na jedné střední škole, obvykle té, která je nejblíže k tvému bydlišti, nebo která je tvá primární volba.
Teď musíš vyčkat na rozhodnutí o (ne)přijetí. Předběžné výsledky bývají na webech středních škol do dvou týdnů od termínu přijímaček. Písemně ti taky přijde rozhodnutí o přijetí do pár dnů od zveřejnění.
Super zpráva! Gratulujeme 🥳
Hlavně nevěš hlavu, nic není ztraceno, máš velkou šanci dostat se na další školy/obory z Tvého pořadí přihlášek.