Evropský den jazyků na 1. stupni

13. 10. 2023
Mgr. Robin Pospěch
Škola

I žáci 1. stupně prožili Evropský den jazyků, ale trochu jinak. V 1. – 3. ročnících byly hlavním tématem dne olympijské hry v Řecku. Žáci se v první hodině seznámili s řeckou kulturou a poté se přesunuli ven na netradiční olympijský víceboj. Celkem na děti čekalo 6 kolektivních sportovních aktivit, kdy z každé disciplíny sbíraly razítka – například hod šišek do olympijských kruhů, závod v pytlích, balanční disciplína, překážkový běh se svázanýma nohama, běh s pingpongovým míčkem na lžíci nebo také olympijská kresba. V olympijském finále žáci obdrželi medaile. 

Žáci 4. a 5. ročníků se sešli ráno ve svých třídách, kde se seznámili s Řeckem, vybarvili si vlajku a povídali si o této zemi na jihu Evropy. Každá třída dostala záznamový arch, se kterým obcházela pět stanovišť. Bylo zde pět olympijských kruhů, s významem barev se podrobněji seznámili při sportovních aktivitách s panem učitelem Tembo, kde při každém splnění dílny získali jedno písmeno. 

Paní učitelka Tembo měla na starost starověké řecké divadlo. Podle obrázku amfiteátru a masek komedie a tragédie se děti dovtípily, co bude tématem dvacetiminutové dílny. Dozvěděli jsme se, kde a kdy divadlo vzniklo, kdo a co tam hrál. Nejvíce se žáci zasmáli překladu slova tragédie, tedy zpěvu kozlů a všichni si tuto informaci zapamatovali do závěrečného testu. Nakonec si ve skupinách zahráli buď krátkou tragédii, či komedii, kde se paní učitelka dobře bavila. Po splnění všech stanovišť se všichni opět sešli ve svých třídách a vzniklo jim slovo ŘECKO.

Další dílnou byla například Antická řecká architektura, kde se žáci dozvěděli nové informace a zajímavosti o stavitelství tehdejší doby, např. o optických klamech využívaných architekty starověkých chrámů. Poté si zkusili postavit modely chrámů z cizrny a párátek, což nebylo úplně jednoduché.

Každá třída završila den jinak. Někteří ochutnávkou řeckých oliv, sýru Feta a závěrečným testem, jiní zhodnocením povedeného dne. Děkujeme za příjemně strávený den a za obohacení novými informacemi o řecké kultuře.

kolektiv vyučujících I. stupně

Aktuality z kategorie Škola

news-image

Ochutnávka školy zumby

01. 07. 2024

news-image

Divadelní představení

26. 06. 2024

news-image

Pasování na čtenáře

26. 06. 2024

news-image

Školní noviny třídy 9.B

19. 06. 2024

news-image

Terénní vycházka v PR Kotvice, Studénka

18. 06. 2024

news-image

Vítězství našich žáků v kvízu

18. 06. 2024

news-image

Prvňáčci na výletě

17. 06. 2024

news-image

Den se záchranáři v 8. třídách

17. 06. 2024