Fairtradová seznamka

05. 06. 2024

Škola Floriana Bayera žádá v letošním školním roce o titul „FAIRTRADOVÁ ŠKOLA“, a tak tamní pedagogové a žáci pozvali 21.5. Alšovku a ostatní školy v rámci projektu „Zdravé Město Kopřivnice“ na vědomostně dovednostní soutěž „FAIRTRADOVÁ SEZNAMKA“.

Tématikou soutěže byla globální výchova, Fair Trade – Spravedlivý obchod, zamezení a odstraňování dětské práce v některých částech světa – jeden z principů Fair Trade, multikulturní tématika – poznávání jiných kultur, národů, tolerance, prevence předsudků.

Sestavili jsme 2 čtyřčlenná družstva za školu složená z žáků 1. a 2. stupně a zúčastnili jsme se těchto stanovišť:

„Nosičky vody“ – V mnoha zemích globálního Jihu musí děti, hlavně dívky, místo chození do školy nosit vodu ze vzdálených oblastí. Vyzkoušeli jsme si tedy jaké to je a ušli jsme co nejrychleji určenou trasu s nádobou vody na hlavě, aniž bychom vodu rozlili.

„Krása fairtradových výrobků“ – Vytvořili jsme z předložených předmětů a materiálů náramek či náhrdelník. Vyzkoušeli jsme si tím, jak obtížné to je pro děti v některých zemích, které musí tyto náramky či ozdoby vyrábět každý den rychle a ve velkém množství, aby rodina získala alespoň nějaké peníze k obživě.

„Hry dětí světa“ – Soutěžilo se ve 3 typických hrách dětí především ze zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Hry byly pohybové, kdy soutěžilo celé družstvo buď na čas, nebo na body.

„Tvorba loga FAIR TRADE“ – Připravili jsme si různé předměty v barvě loga Fair Trade, např. krabičky, plechovky, skleničky, hračky, atd. dle našeho výběru a fantazie. Hlavně tedy předměty barvy modré a žlutozelené. Z předmětů jsme pak v závěru akce společně tvořit logo Fair Trade.

Součástí soutěže byla i doprovodná soutěž „Fairtradová mňamka“, kdy jsme se čtvrťáky upekli skořicové stromečky z listového těsta a za školu jsme společně s pampeliškovým sirupem tyto přivezli s sebou pro ochutnání porotě i ostatním. Při přípravě jsme měli využít alespoň jednu fairtradovou surovinu. Z přinesených receptů byla vytvořena „Fairtradová minikuchařka“ a nejlepší 3 recepty byly odměněny cenami.

Hlavní náplní akce byla oblast seznámení účastníků a přítomných s Fair Trade – Spravedlivý obchod – prezentace žáků školy Floriána Bayera Kopřivnice, výstavky fairtradových potravin, rukodělných výrobků, ochutnávky fairtradových potravin a nápojů – vypsání testu o Fair Trade – losování o výhru – fairtradový balíček.

Počasí nám nakonec přálo a celá akce se opravdu vydařila.

Přikládáme také odkazy na reportáž v KTK a článek v Kopřivnických novinách.

Mgr. Barbora Tembo