Den čokolády

24. 11. 2023

Na Dušičky jsme si do naší třídy pozvali lektorku Veroniku Hypšovou z organizace ARPOK z Olomouce, která se zabývá globálním vzděláváním na ZŠ, SŠ i VŠ. Nejprve jsme si řekli, odkud čokoláda pochází, kdo, kde a jak ji vyráběl a jak se připravuje dnes.

Seděli jsme společně u mapy a pak si povídali o obrázcích, ze kterých jsme nakonec sestavili příběh od kakaovníku až po hotovou balenou čokoládu. I nás čekala její výroba. Vše jsme si mohli osahat, přivonět si, vyzkoušet a vyrobit. Každý z nás tak měl svou originální příchuť.

Nakonec jsme hráli pantomimu v několika skupinách. Čtvrtina z nás byla jako pěstitelé, další dopravci, třetí výrobci a v poslední skupince pak obchodníci. Jeden z nás pak rozdělil kávová zrna podle toho, jak si myslel, že je to spravedlivé a Veronika nám ukázala, jak je to doopravdy a proč bychom si tedy měli kupovat kvalitní čokoládu se znakem Fair trade. Četla nám dopis stejně staré holky z Jižní Ameriky a myslím, že většina z nás pochopila, jak důležité je, aby pěstitelé dostávali za svou práci tolik peněz, kolik si zaslouží.

Už odpoledne se někteří vydali do obchodů v Kopřivnici, aby zjistili, kde se dá takováto čokoláda koupit. O čokoládě se většině z nás ten den i zdálo. Děkujeme za krásný výukový program a těšíme se na další setkání.

Mgr. Barbora Tembo

Pěvecká soutěž Koprstar

01. 03. 2024

Beseda k přípravným třídám

27. 02. 2024

Fialová pro wellbeing

23. 02. 2024

Alšovácký karneval

17. 02. 2024

Páťáci v planetáriu

16. 02. 2024

Žáci Alšovky jsou nejúspěšnější!

15. 02. 2024

Zápis do prvních tříd

14. 02. 2024

„Týden, kdy nám spolu bude hezky“