11
říjen
2011

Pátek 14. října 2011 Den jazyků

Kategorie: Škola

Milí žáci, na naší škole se učíte anglicky, velká část navíc i německy. Určitě všichni věříte, že znalost těchto cizích jazyků vám pomůže lépe se uplatnit v životě. Možná vás ještě ani nenapadlo, že byste se někdy mohli učit i nějakému méně známému jazyku. Přesto i znalost španělštiny, francouzštiny, italštiny, ale taky ruštiny je pro obyvatele Česka potřebná. A co se takhle naučit portugalsky, maďarsky, polsky nebo ukrajinsky! A to samozřejmě existuje možnost studovat i jazyky mimoevropské. Co myslíte, najde si pracovní příležitost znalec čínštiny?

Chtěli bychom vás, milí žáci 2. stupně, u příležitosti Evropského dne jazyků seznámit s tím, jak zní ruština a jak vypadá azbuka, kterou Rusové i další slovanské národy píší. Budete mít možnost se zamyslet nad blízkosti a zároveň i odlišnosti polštiny, jazyka našich severních sousedů. Trochu se seznámíte i se slovenštinou, jazykem, který ještě vaši rodiče běžně poslouchali v rádiu a v televizi a možná i v něm četli knížky. Pokusíme se vám ukázat krásu francouzštiny i to, že pro nás takřka neznámá portugalština je jazykem miliónů lidí na několika kontinentech.  A také bychom chtěli, abyste si uvědomili, že i náš mateřský jazyk není jenom spisovná čeština. Je to i obrovské bohatství různých nářečí, která zpravidla skrývají starší podobu jazyka a která s rostoucím vzděláním jejich uživatelů a působením sdělovacích prostředků bohužel postupně zanikají.

A tak se v pátek dopoledne vydáme za humna. Ta bližší i vzdálenější. To proto, abychom pochopili, že svět je různý, že v něm žijí lidé, kteří nám někdy mohou připadat jiní, než jsme my. Snažme se je poznat a porozumět jim. Vždyť i my si přejeme, aby oni porozuměli nám.

Vaši učitelé

© 2011 Základní škola Kopřivnice, Alšova 1123

|

Webprograming by All Developers Studio

|

Designed by Blacx

RSS Facebook Twitter