31
květen
2021

Školní psycholog radí

Kategorie: Psycholog radí

témata:

1) Respekt k rodičům
2) Adaptace po návratu
3) Obavy z návratu
4) Rozdělení PC
5) Známkování po návratu
6) O nastavení domácí přípravy

1) Syn se se mnou pořád hádá (11let) a nechce respektovat mé pokyny, stále jen diskutuje. Co s ním mám dělat? 

Žijeme bohužel v době, kdy se přirozená úcta a respekt k rodičům vytrácejí a nahrazují rovnoprávností děti s rodiči a z dětí jsme si udělali komunikační partnery.  Ale smysluplně a konstruktivně mohu komunikovat pouze s někým, kdo má buď životní, osobní či profesní zkušenosti, což děti z logiky věci vzhledem ke svému věky v mnoha oblastech a situacích mít nemohou.  Jejich komunikace je tak zúžená na vlastní požadavky a emoce. A protože nejsou ve většině případů schopny racionální argumentace, uchylují se k nesmyslným sdělením a vzdoru, které nás rodiče dále vytáčejí.  V této hře - kdo déle vydrží - jasně vyhrávají, protože nemají hlavičky zatíženy žádnými skutečnými, mnohdy existencionálními problémy jako dospělí.

V režimových věcech (vzdělávání, úklid, hygiena, chování apod). jsem zastáncem nulové diskuse. Diskutovat můžeme o koníčcích, trávení volného času, dovolené, hudbě, hvězdách...

Pokud cítíme, že je nutno dítěti vysvětlit důvod striktního požadavku, tak až po jeho splnění. Důležitá je shoda chování obou rodičů.

2) Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor, zda mají mít děti nějaký čas na adaptaci po návratu do školy.  Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás,

za sebe nejsem zastáncem žádného adaptačního období. O tom, že se děti budou postupně vracet (a už se tak děje), se hovoří již dosti dlouho. Měly /mají tak čas se na to psychicky připravit. Vrací se do známého prostředí, kdy je navíc je předpoklad, že po návratu bude výuka volnější. Učitelé jsou rozumní lidé a vědí, že to, co se zameškalo za téměř celý školní rok, se nedá dohnat během několika dní.

3) Syn se bojí jít do školy po tak dlouhé době, jak jej k tomu mám přemlouvat ? 

Dobrý den,

já bych syna určitě nepřemlouval, ale snažil bych se otázkami zjistit, čeho a proč se bojí. Strach je vždy předmětný, dá se přesně pojmenovat, čeho se bojíme. A pokud to pojmenujeme, jsme schopni nalézt a pojmenovat i nástroje, co se s tím dá dělat.  Určitě bych mu také připoměl, co vše již v životě překonal a dokázal, takže zvládne i toto.

4) Mám doma 2 děti obě na II. stupni, ale jen 1 PC, o který je hádka jak kvůli školním povinnostem, tak kvůli hraní her. Jak mám spravedlivě nastavit systém? 

Dobrý den,
 
nemohu se nezeptat  - a do teď to fungovalo jak? Distanční výuka probíhá více než rok..
 
Ale k Vaší otázce.  
 
Pokud se děti hádají kvůli tomu, aby mohly vypracovávat úkoly zadané školou, jste šťastný rodič. Já bych chtěl po obou, aby si systém nastavily samy, každý ať dá návrh a dokud se neshodnou bude PC pouze pro potřeby školy a ne pro zábavu. Tím je můžete výrazně motivovat k nalezení dohody.
 
 
5) Dcera se bojí, že se hned po příchodu do školy bude známkovat a zkoušet. Co s tím ? 
 
Dobrý večer,

já si nemyslím, že se hned po návrtau do školy bude známkovat a zkoušet. Určitě se budou psát nějaké testy, aby učitelé zjistili, jak na tom děti jsou. Z obnovení klasického chodu školy jsou mírně nervózní i učitelé, takže určitě nebudou riskovat, že by známkováním (zejména sníženým) riskovali, že ještě více zvýší nejistotu a obavy dětí a ve třídě může dojít ke zhoršení atmosféry. V té by se jim špatně učilo a byli by tak sami proti sobě.

6) Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat, jak mám nastavit domácí přípravu, když je dítě (6.třída) v režimu presenční /distanční výuky. Děkuji za informaci

Dobrý den maminko. Oba typy výuky probíhají v dopoledních hodinách, takže  pokud je dítě fyzicky ve škole, je třeba kontrolovat sešity, ŽK, pokud je výuka distanční on- line, je třeba sledovat na  příslušných portálech úkoly a termíny pro splnění. Samotné nastavení by se mělo co nejvíce podobat tomu, jako by výuka probíhala normálně,  což má v nejbližší době nastat. Vše stojí a padá s Vaší důsledností maminko.

Důležité je také zachování denního rytmu - tzn. doby učení, doby klidu / přestávek s přihlédnutím k potřebám a schopnostem dítěte.

 

© 2011 Základní škola Kopřivnice, Alšova 1123

|

Webprograming by All Developers Studio

|

Designed by Blacx

RSS Facebook Twitter