11
prosinec
2019

English Language Competition_School round

Kategorie: Škola

From 2nd to 6th December, Alšova primary school organised its annual English language competition for classes six, seven, eight and nine graders. A total of 32 pupils took part in readness for the regional English language competition that will take place on 18th February, 2020 in Nový Jičín.

The competition was in two categories. The first one was for the pupils who have lived abroad (English speaking country) and the second one was for those who have not. Classes six and seven graders were in the same category while classes eight and nine graders were in a different one. During the competition, the pupils were first asked to introduce themselves, chose a picture to describe and then select a topic of their interest to talk about. The list of topics were communicated to them before hand. The evaluation was based on their language attributes such as: correct English grammar usage, use of new and rich vocabulary connected with the topic and finally their command for the language. Below are the results of the winners from the first to the third position.

6.A

 1. Mikki Vanna

 2. Adriana Marková

 3. Rozálie Marková

7.A

 1. Tereza Monsportová

 2. Vanesa Juříčková

 3. Nikol Harabišová, Tereza Havlová

7.B

 1. Jakub Valášek

 2. Anežka Juráková

 3. Nicole Bačevac, Matyáš Bartoň

8.A

 1. Kryštof Suchoň

 2. Matěj Melčák

 3. Filip Čermák, Veronika Hyvnarová

8.B

 1. Jakub Štěpánek

 2. David Štaffa

 3. Daniel Sekula

9.A

 1. Ema Škaková

 2. Tereza Blažková

 3. Vojtěch David

9.B

 1. Nikki Vana (Special category for the pupils who have lived abroad)

 1. Rudolf Sekáč

 2. Kristýna Pišteková

 3. Adela Píšťková


Two students namely; Tereza Monsportová (7.A) and  Rudolf Sekáč (9.B) will represent the school for the regional English language competition slated for 18th February, 2020 in Nový Jičín. Once more, I would like to thank all the pupils who took part and the teachers who helped with the competition.

 

© 2011 Základní škola Kopřivnice, Alšova 1123

|

Webprograming by All Developers Studio

|

Designed by Blacx

RSS Facebook Twitter